CV

       Antoaneta Cojocaru

10931442_10202573464297599_7313561142016572079_n

Date personale:

Înălțime: 1, 70 m

Greutate: 54 kg

Culoare ochi: neagră

Culoare păr: șatenă

 

Contact:

E-mail: contact@antoanetacojocaru.ro

Studii:

1997 – 2001: Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică “I. L. Caragiale”, București, Licențiată în “Arta actorului”, (Clasa Prof. Ion Cojar);

1993 – 1997: Liceul “George Călinescu”, Constanța, Clasa Bilingvă Franceză;

1989 – 1993: Liceul de Artă Constanța, Secțiunea: Coregrafie.

Premii și distincții:

–  “Înaltul patronaj al Casei Regale a României” pentru proiectul “Bulandra-Laboratorul de Noapte”;

–  “Proud to be Romanian” (prima selecție a actorilor importanți ai acestui moment din România, album de Simion Buia);

– Nominalizare Enciclopedia Personalităților din România “Who is who”, 2006, 2007, 2008, 2009 și 2010;

– Nominalizare “Generația așteptată”, secțiunea teatru – “Tinerii care te lasă mască”, Cotidianul 2006, 2007 și 2008;

– Premiul Special al juriului la Festivalul de Dramaturgie Contemporană, Timișoara 2002, pentru rolul Ada din “Îngerul electric”;

– Marele premiu la Festivalul de Teatru Studențesc “OSUT”, Timișoara 2000, pentru rolul Lida din ”Doamnei profesoare, cu dragoste.”;

– Premiul de onoare la Festivalul Francofon de Teatru, Arad 1995, pentru rolul Aurelie din ”Nebuna din Chaillot”;

– Premiul de Excelență pentru spectacolul ”Hell”, acordat de Agenția Națională Antidrog, Decembrie 2006;

– Premiul revistei V.I.P pentru spectacolul ”Hell”– cel mai bun spectacol, 2007;

– Premiul revistei V.I.P pentru spectacolul ”Și caii se împușca, nu-i așa?”– cel mai bun spectacol, 2008;

– Premiul revistei V.I.P pentru spectacolul ”Oscar și Tanti Roz” – cel mai bun spectacol, 2010.

 

SPECTACOLE ÎN STAGIUNEA 2016-2017

 

“Arlechino moare?”, de N. Evreinov, Teatrul Bulandra, Rol: Pierrot;

“Cea mai puternică”, de A. Strindberg, Teatrul de Comedie, Rol: Amelia;

“Oscar și Tanti Roz”, de E. E. Smith, Teatrul Bulandra, Regia: Chris Simion, Rol: Peggy Blue;

“Pescărușul”, de A.P.Cehov, Teatrul Bulandra, Rol: Nina Zarecinaia;

“Omul care mânca lumea”, regia Alexandru Mazgareanu, Teatrul de Artă, Rol: Lisa;

“Hell sau Ce caut eu aici?”, de Lolita Pille, Godot, Regia: Chris Simion, Rol: Hell;

“The Bach Files”, Regia: Alexandru Darie, Teatrul Bulandra, Rol: Arhanghelul.

În repetiții:

“Oxygen, de Virîpaev.

“Coriolan”, de W. Shakespeare, Regia: Alexandru Darie.

 

EXPERIENȚĂ TEATRU: 

 

 Conceptul, coregrafia și instructajul actoricesc pentru spectacolele:  

“Arlechino moare?”, “Pescărușul”, Teatrul Bulandra;

“Cea mai puternică”, Teatrul de Comedie;

“Peter Pan”, Opera Comică Pentru Copii.

 

 “Stă să plouă”, de Lia Bugnar, Regia: Lia Bugnar, Green Hours, 2007 – 2013, Rol: Pety;

“Însemnările unui necunoscut”, de F. Dostoievski, Regia: Alexandru Darie, Teatrul Bulandra, 2010, 2011, 2012, 2013, Rol: Praskovia Ilinisna;

“Orfeu și Euridice”, de Gluch, Regia: Alexandru Darie, Rol: Alter-Ego Orfeu, Teatrul Bulandra, 2007, 2008, 2009;

“Hell”, de L. Pille, Regia: Chris Simion, Laptaria Enache, 2008- 2016, Rol: Hell;

Romeo și Julieta”, de W. Shakespeare, Regia: I. Carmazan, Teatrul Nottara, Teatrul Arca, 2009, 2010, Rol: Julieta;

“Agamemnon” de Rodrigo Garcia, Regia: Radu Nica, Teatrul Metropolis, 2008, 2009, Rol: Fiul;

“România poveștilor albastre”, Regia: Anca Bradu, Teatrul de Operettă Ion Dacian, 2008, 2009, Rol: Iulia Hașdeu;

“I hate Helen”, de Peca Ștefan, Regia: Carmen Vidu, Arcub, 2005, 2006, Rol: Helen;

“Bitter Sauce”, de Eric Bogosian, Regia: Carmen Vidu, Teatrul Luni de la Green Hours, 2005, 2006, Rol: Reangine;

“Cum o fi”, de Oliver Buckowski , Teatrul Act, Regia: Radu Dragomirescu, 2005, 2006, Rol: Mona;

“Private Eye”, Regia: Gabriela Dumitru, Teatrul de Comedie, 2005;

“Avionul albastru și cutia de conservă”, Regia: Paul Chiributa, Arcub, 2005;

“Copiii”, de Edward Bond (spectacol jucat în Penitenciarul de tineret și minori Craiova), Regia: Christian Benedetti, Franța, 2005.

“Traffic Lights” (media performance), de Răzvan Ion, Institutul Francez, 2004;

“Îngerul electric” de Radu Macrinici, Regia: Radu Afrim, Teatrul Act, 2002, 2003;

Hop ș’așa”, spectacol de cântece și dansuri țigănești, de Marian Ghenea, Centrul Cultural Otopeni, 2002;

“Acasă”, de Ludmila Razumovskaia, Regia: Radu Apostol, 2001, 2002, 2003, 2004, spectacol jucat alături de copiii străzii, premiat de Uniter și Ministerul Culturii), Rol: Janna;

“Odiseea 2001”, Regia: Cătălina Buzoianu, Teatrul Bulandra, 2001, 2002, cu participare la Festivalul Internațional de Teatru “Odiseea Păcii”, organizat de Institutul de Teatru Mediteranean, Rol: Penelopa;

“Omul din La Mancha”, Regia: Ion Cojar, Teatrul Național București, 2001;

“Râuri de bâlci”, Teatrul Mundi, Regia: Mircea Marin, 2005, 2006, Rol: Baba Sorica;

“Before breakfast”, de E. O’Neill, Regia: Radu Apostol, Studioul de Teatru Cassandra, 2001, rol de licență, Rol: D-na Rowlland;

“Doamnei profesoare, cu dragoste”, de L. Razumovskaia, Regia: Radu Apostol, Studioul de Teatru Cassandra, 2000, 2001, Rol: Lida;

“Cronici din toate zilele, cronici din toate nopțile”, de X. Durringer, Regia: Ana Mărgineanu, Studioul de Teatru Cassandra, 2001, Rol: Prostituata;

“Tartuffe”, de Moliere, Regia: Ion Cojar, Studioul de Teatru Cassandra, spectacol de an, 2001, Rol: Elmira.

 

SPECTACOLE-LECTURĂ:

 

Teatrul Bulandra:

“Iadul este amintirea fără puterea de a mai schimba ceva”, de Jonas Gardell, Regia: Radu Apostol;

“Cheek to cheek”, de Jonas Gardell, Regia: Ana Mărgineanu.

Teatrul ACT:

“Legăturile Clarei “, de Dea Loher, Regia: Radu Afrim;

”Olive Generation”, de Dea Loher, Regia: Radu Afrim;

”Fata de pe canapea”, de Jon Fosse, Regia: Radu Afrim;

”Clinica”, de Lars Norén, Regia: Carmen Vioreanu;

“Și-am trăit fericiți”, de Malin Axelsson, Regia: Radu Apostol;

”Lav”, de Stefan Lindberg, Regia: Carmen Vioreanu;

“Puppy Love”, de Anders Duus, Regia: Radu Dragomirescu.

Teatrul Foarte Mic:

“Cei care trăiesc”, de W. Holtan, Regia: Chris Simion;

“Lumina zilei”, de J. Halle, Regia: Carmen Vioreanu;

 

EXPERIENȚĂ FILM:

 

“Țigara de după”, Regia: Valentin Păduraru, 2015;

“Bună, ce faci?, Regia: Alex Maftei, 2009, Rol: Natalia), film prezentat la Cannes, în 2010, și la TIFF, în 2010;

“De ce eu?”, Regia: Tudor Giurgiu, 2014, Rol: secretară;

“Canalul”, Regia: Cornel Mihalache, 2014, Rol: Stela;

“Trenul morții”, Regia: Ionuț Popa, 2011, Rol: Surdomuta;

“Magda”, Regia: Ariana Pendiuc, 2009, Rol: Magda, film selecționat la Cannes, în 2010;

“Cassanova”, Regia: Theodor Barnea, 2009, Rol: Gica;

“O secundă de viață”, Regia: Ioan Carmazan, 2009, Rol: Mara Lasconi;

“Marilena”, Regia: Mircea Danieliuc, 2007 , Rol: Stewardesa;

“La Urgență”, Regia: Andrei Zinca, Serial TV, 2006, Rol: Gina;

“Martor fără voie”, Regia: Andy Lupu, Serial TV, 2006, Rol: Marina;

“Offset”, Regia: Didi Danquart, 2005, Rol: Asistenta;

“Second Hand”, Regia: Dan Pița, 2001, Rol: Anișoara;

“Azucena – Îngerul de abanos”, Regia: Mircea Mureșan, 2003, Rol: Basarabeanca;

“Ceai de iasomie”, Regia: Anita Lungu, 2003, Rol: Iulia;

“Sandwich”, Regia: Claudiu Bolchis, 2000, Rol: Ea;

“Istoria iezuiților”, Perafilm, 2000, Rol: Maria.

 

ROLURI STUDIATE:

 

DOAMNA ROWLAND – “Before Breakfast” de E. O’Neill, Prezentat la Festivalul Internațional de Teatru Sibiu, 2001 / Rol de licență;

MONA – “Steaua fără nume”, de M. Sebastian;

SILVIA – “Acești îngeri triști”, de D. R. Popescu;

BLANCHE – “Un tramvai numit dorință”, de T. Williams;

ALLISON – “Privește înapoi cu mânie”, de J. Osbourne;

ELMIRA – “Tartuffe”, de Molière;

LIDA – “Doamnei profesoare, cu dragoste”, de L. Razumovskaia;

IPHIGENIA – “Iphigenia”, de M. Eliade;

MITA BASTON – “D’ale carnavalului”, de I.L. Caragiale;

PROSTITUATA – “Cronici din toate zilele, cronici din toate nopțile”, de Xavier Dürringer;

MAUREENE – “Frumoasa din Leenane”, de Martin McDonagh;

JANNA – “Acasă”, de L. Razumovskaia;

PENELOPE – “Odiseea 2001”;

ADA – “Ingerul electric”;

ANTIGONA – “Antigona”, de Sofocle;

IULIA FILLIPOVNA – “Vilegiaturistii”, de M. Gorki;

NADEJDA – “Cei din urmă” de M. Gorki;

ARKADINA, NINA ZARECINEIA – “Pescărușul”, de A. P. Cehov;

OLGA – “Trei surori”, de A. P. Cehov;

ELENA ANDREEVNA – “Unchiul Vania”, de A. P. Cehov;

RANEVSKAIA – “Livada de vișini”, de A. P. Cehov;

KATARINA – “Îmblânzirea scorpiei”, de W. Shakespeare;

JULIETA – “Romeo și Julieta”, de W. Shakespeare;

REGINA MARGARET – “Richard al lll-lea”, de W. Shakespeare;

COLOMBINA – “Commedia dell’Arte”;

BERNARDA – “Casa Bernardei Alba”, de G. Lorca;

ALCMENA – “Amphytrion”, de Molière;

AURELIE – “Nebuna din Chaillot”, de J. Giraudoux;

PAULA – “Trei jobene”, de M. Mihura;

WANDA – “Gaițele”, de Al. Chirițescu;

 

ALTE INFORMAȚII:

– Susținerea de conferințe publice despre arta actorului;

– Predare cursuri de teatru în Cadrul Universității Alternative, București, pentru elevi de liceu organizate de Arcub București sau de Liceul de Marină, Constanța si in cadrul Laboratorului de Arta, Bucuresti.

– Lecturi în cadrul lansărilor de carte;

– Limbi străine vorbite: Franceza, Engleza;

– Limbi străine în care am jucat: Franceză, Engleză, Italiană, Spaniolă;

– Balet;

– Pian;

– Canto, 3 ani;

– Scrimă;

– Înot;

– Modelling pentru: Doina Levintza, Victoria Cojocaru, Lena Criveanu, Iris Serban, Laura Hîncu;

– Participări la workshop-uri susținute de: David Esrig (Teatrul Metropolis), Silviu Purcărete (Teatrul Ariel Râmnicu Vâlcea), Luc Percival și Gigi Căciuleanu;

– Voci filme, desene animate și spoturi publicitare;

– Colaborări cu diferite posturi de televiziune (Prima TV, TVR, PRO TV);

– Participări la foarte multe festivaluri din țară și din străinătate;

– Publicitate.